Výsledky akcí

Třída 8.A podnikla exkurzi do matičky Prahy

Na pěknou tradici, seznámit žáky osmých ročníků s krásnými pamětihodnostmi našeho hlavního města, tedy matičkou Prahou, navázala i třída 8.A. Program byl doopravdy nabitý. Ve čtvrtek hned po příjezdu žáci navštívili Národní muzeum od architekta Josefa Schulze a zde si prohlédli expozice: Zázraky evoluce (zaujal je největší model krakatice obrovské na světě měřící 17 m a kostra plejtváka myšoka 22,4 m), Panteon velikánů českého národa, nejkrásnější sál v naší republice. Absolvovali program, který se vázal k výstavě Baroko v Bavorsku a v Čechách. O poznání více je vtáhly Momenty dějin, spojovací tunel mezi Historickou a Novou budovou NM a zde expozice Dějiny 20.století (tzv. raketa stoletím). Další krásy Prahy jsme vnímali ve Strahovské knihovně (Filozofický sál, police a knihy pocházející ze Znojma z Louckého kláštera, Teologický sál, Xylotéka, či zdobný Strahovský evangeliář z 9. st.). Ubytovaní jsme byli v pěkné vile uprostřed parku, na Klamovce… Tramvají jsme se navečer navrátili do historického centra a zde si prohlédli Ungelt, Staroměstské náměstí s domem U Kamenného zvonu, Týnským chrámem, orlojem, Staroměstskou radnicí. Připomněli jsme si, že právě tam proběhla poprava 27 pánů… Poté přišlo vyvrcholení dne, a to zhlédnutím představení Kytice v Národním divadle. Jeho prohlídku jsme začali u 20 základních kamenů (žádná budova na světě jich nemá více), foyer na I. balkóně s výzdobou od Mikoláše Alše, Františka Ženíška a sochou Hudby od Josefa Myslbeka. O přestávce všichni vystoupali na terasu pod trigami s výhledy na Hradčany. Krásné zážitky ze zdramatizovaných balad a vjemy z nádherného prostředí se nám pěkně ,,nabalovaly”. Po úžasném kulturním zážitku jsme ještě prochodili historické centrum Prahy, obdivovali Stavovské divadlo, budovu Karolina, včetně Pařížské ulice, nábřeží Vltavy s Právnickou fakultou KU, Rudolfinum a hlavně majestátní Karlův most. V pátek jsme zdolali několik schodů z Pomníku obětem komunismu od Olbrama Zoubka. Zubačkou jsme se vyvezli na Petřín a kochali se krásnými výhledy. Také jsme obdivovali Petřínskou rozhlednu a vyhlídku u Panny Marie z exilu. Na Pražském hradě jsme si nenechali uniknout Katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha a Zlatou uličku. V Národním technickém muzeu jsme se v Dopravní hale dozvěděli mnoho zajímavostí o počátku motorismu a vystavených modelech automobilů, letadel, motocyklů. Motocykl Ogar 250 z roku 1937 věnoval muzeu pan Machyl ze Znojma a díky tomu se nám věnoval pan průvodce Nezmeškal. Poznávací exkurzi Prahy jsme zakončili ve Vodičkově ulici, kam jsme prošli z Václavského náměstí úchvatnou pasáží Lucerna do Muzea iluzí, kde si to všichni výborně užili. Po rozchodu, kde mnozí zahlédli své idoly, jsme se sešli před krásným secesním Obecním domem v těsné blízkosti Prašné brány a vydali se na Florenc. Věříme, že se splnila naše snaha, tedy ať se do naší stověžaté krásky navracíte vždy rádi…      

Petra Svobodová a Dominika Paličková

Adresa školy

Základní škola Prokopa Diviše a MŠ,
Znojmo – Přímětice 569
Ke Škole 569/15,
66904 Znojmo-Přímětice

IČ: 70940843
IZO: 600127826
datová schránka - xc8mrqi

 

Zřizovatel školy

Město Znojmo

www.znojmocity.cz

Pro zakázky malého rozsahu

využíváme nástroj JOSEPHINE.

© Copyright 2020 ZŠ Prokopa Diviše a MŠ, Znojmo - Přímětice 569. Všechna práva vyhrazena.

Vyhledávání