Výsledky akcí

Exkurze v Městské knihovně Znojmo očima žáků 6.A

Dne 3. března roku 2023 navštívila třída 6.A Městskou knihovnu Znojmo. Už stojíme před vchodem a nemůžeme se dočkat.  

První zastávkou bylo oddělení dospělých. Zde nám paní knihovnice vysvětlila, co je to beletrie, že se knihy řadí podle příjmení autora, a jak se čtou japonské komiksy Manga. Ukázala nám, jak se hledají knihy k zapůjčení přes počítač a zavedla nás i do skladu, kam veřejnost nesmí. Zde se nacházelo plno posuvných regálů, dohromady tu bylo 80 000 knih! Tam jsme si užili spoustu zábavy... 

 Potom jsme se přesunuli do oddělení rakouské literatury. Nebylo to tak velké jako oddělení pro dospělé, ale to nás nepřekvapilo. Nějakou dobu jsme zde strávili. Paní knihovnice nám vyprávěla o tom, jak se dostala do oddělení německé literatury.  

Poté jsme zamířili do hudebního oddělení. Tam už na nás čekal pan Finda, ukazoval nám svoji sbírku nástrojů. Hrál na ty klasické jako je třeba piano, kytara a harmonika, ale také na ty méně známé jako je třeba niněra, bawu a beraní roh. Tohle bylo bohužel poslední oddělení. Těšíme se na další návštěvu knihovny.

Anna Svobodová, 6.A

 

V pátek dne třetího března 2023 se vypravila naše třída 6.A společně s paní učitelkou třídní Petrou Svobodovou na prohlídku Městské knihovny Znojmo. Po příchodu do knihovny jsme zamířili do oddělení pro dospělé, kudy nás provedla paní knihovnice Eva Šrámková. Ukázala nám, jak si na počítači zjistit, jaké knihy si v této knihovně můžeme vypůjčit. Vysvětlila nám, že se v tomto oddělení pro dospělé řadí knihy podle příjmení autora. Také nám ve skladu knih předvedla posuvné regály, které nás pobavily. Dozvěděli jsme se, že je zde více než 80 tisíc knih. Zaujal nás japonský komiks zvaný Manga, který se musí číst zprava doleva. Poté jsme se přesunuli do oddělení rakouské literatury, kde byla jiná paní knihovnice a ta nám povyprávěla kratší příběh o tom, jak se dostala do tohoto oddělení. Poslední místo, které jsme navštívili, bylo hudební oddělení. Zde nám pan knihovník Finda zahrál na svou vlastní sbírku hudebních nástrojů. Předvedl nám hru na akordeon a na nástroje, které jsem neznal: bawu, niněru, kazoo, brumli a roh z berana. Exkurze v knihovně se mi líbila. Díky ní mám nový tip na další knihu, kterou bych si chtěl přečíst.  

Martin Páleník, 6.A

3. března roku 2023 navštívili žáci 6.A Městskou knihovnu Znojmo.

O znojemské knihovně jsme zjistili spoustu zajímavých informací. Například to, že je knihovna rozdělena do několika oddělení, a to pro dospělé, pro děti, na rakouské oddělení, hudební oddělení a další. Nejdříve jsme si prohlédli oddělení pro dospělé. Milá paní průvodkyně, Eva Šrámková, nás pustila i do knižního skladu, kde je na posuvných regálech umístěno přes 80 000 knih. Dozvěděli jsme se od ní, že na webové stránce knihovny si čtenáři mohou knihy zamluvit, nebo si dokonce bezplatně vypůjčit  i e-knihu. Poté jsme zamířili do rakouského oddělení, kde jsme strávili pouze malou chvíli. Nakonec  jsme se přesunuli do hudebního oddělení. Tam nám pan Pavel Finda ukázal a následně i zahrál na některé ze svých nástrojů, jako je třeba: niněra, akordeon, bawu a také na zobcovou flétnu.  

Výlet se nám moc líbil a už se těšíme, až naše paní učitelka zase něco naplánuje. 😊 

Martina Málková, 6.A

 

Dne 3.března jsme navštívili knihovnu ve Znojmě. Pověsili jsme si oblečení, odložili jsme si batohy a paní knihovnice si nás hned zavolala k sobě. Ukazovala nám různá oddělení, jako třeba oddělení pro dospělé, děti, poezie, fantasy knih a například i oddělení dvojjazyčných knih či komiksů manga. Pustila nás i do skladu, kde jsou velké posuvné regály. Vejde se do nich přes dva tisíce knih. Ve skladu je přibližně osmdesát tisíc knih. Po návštěvě skladu jsme se vydali do oddělení rakouské literatury, kde si nás převzala její kolegyně. Nacházely se zde knihy psané něměcky a knihy o Rakousku psané česky. Nakonec jsme došli na konec naší výpravy, do konferenčního sálu. Tam si nás převzal pan Finda. Povídal nám spoustu informací o hudbě a hudebních nástrojích. Ukázal nám i neobvyklé hudební nástroje jako třeba niněru nebo bawu, dokonce nám na ně i zahrál. Některé byly velmi vtipné. Naši exkurzi zakončil hru na pozoun. :-)

Dominik Chmelka 6.A

 Celá fotogalerie ZDE!

Adresa školy

Základní škola Prokopa Diviše a MŠ,
Znojmo – Přímětice 569
Ke Škole 569/15,
66904 Znojmo-Přímětice

IČ: 70940843
IZO: 600127826
datová schránka - xc8mrqi

 

Zřizovatel školy

Město Znojmo

www.znojmocity.cz

Pro zakázky malého rozsahu

využíváme nástroj JOSEPHINE.

© Copyright 2020 ZŠ Prokopa Diviše a MŠ, Znojmo - Přímětice 569. Všechna práva vyhrazena.

Vyhledávání