MŠ Mramotice

MŠ s prvky Montessori

Charakteristika MŠ:

Třída s prvky Montessori je součástí Mateřské školy Mramotice, která je odloučeným pracovištěm Základní školy Prokopa Diviše a MŠ, Znojmo – Přímětice 569. MŠ se nachází v příměstské části města Znojma, obci Mramotice. V budově MŠ se nachází další 1 třída klasické MŠ. Zpravidla bývá v MŠ Sluníčka (klasická MŠ) zapsáno kolem 20 dětí, v MŠ Montessori 12 dětí. Ve třídě Montessori jsou převážně děti dojíždějící z okolí města Znojma, které sem rodiče vozí za klidným prostředím vesnice, v úzké blízkosti mramotického lesa a alternativním, rodinným přístupem s menším počtem dětí v kolektivu, který je stále více žádaný.

Třída je věkově smíšená. Prostor třídy tvoří dvě místnosti a jsou uspořádány v duchu Montessori pedagogiky. Třída je rozdělena do pěti oblastí vzdělávání, a to:

1. Oblast praktického života
  2. Oblast matematická
  3. Oblast jazyková
  4. Oblast smyslové výchovy
  5. Oblast kosmické výchovy

Dále máme ve třídě hudební a výtvarný koutek.

Třída je vybavena Montessori pomůckami a didaktickými pomůckami.

Charakteristika TVP třídy s prvky Montessori:

Základem jsou principy pedagogiky Marie Montessori, RVP pro předškolní vzdělávání, ŠVP a poznatky a zkušenosti v rámci vzdělávacího portálu Učíme se venku, vycházejícího z pedagogiky a principů lesních školek.  Program vychází ze snahy vytvořit třídu s prvky Montessori, ve které se budou všichni dobře cítit. Budovat vztahy mezi dětmi na bázi vzájemného respektu a tolerance. Podporovat samostatnost a sebeúctu. Trávit velké množství času v lese a rozvíjet tak vztahy k přírodě, environmentální oblasti (dítě a jeho svět) a vzdělávací oblasti RVP přímo v tom nejpodnětnějším prostředí.

Filosofie

Vycházet z  pedagogiky Marie Montessori, která dospěla k závěru, že dítě se nejpřirozeněji a nejefektivněji vyvíjí skrze vlastní tvořivost.

„Slyším a zapomenu, vidím a zapamatuji si, udělám a pochopím“.

Umožňovat dětem prožít aktivní a šťastné dětství tím, že se jim vytváří přátelské prostředí bez zbytečného spěchu, nabízí smysluplné činnosti a umožňuje svobodná volba.

Podporovat vnitřní motivaci k radostnému objevování světa – radost ze vzdělávání, využívat k tomu okolí naší MŠ a les.

Vést děti k samostatnosti a odpovědnosti za své myšlení a jednání

rozvíjet schopnost spolupráce, respektu a citu pro pospolitost.

ORGANIZACE DNE:

PŘÍCHOD DĚTÍ DO TŘÍDY, PRÁCE S MONTESSORI MATERIÁLEM