Cesta za miliardou hvězd

Pokud platí známé fyzikální zákony, jsou mezihvězdné lety nedosažitelným snem. Přesto jsme se my, žáci devátých ročníků, vydali 13.února 2024 za vesmírným dobrodružstvím. V rámci Semináře přírodovědných předmětů na lodi Gaia jsme ve Hvězdárně a planetáriu v Brně propluli vzdálenosti stovky světelných let; seznámili se s aktuální noční i denní oblohou v tomto ročním období, s historií – vznikem, životem i zánikem blízkých a vzdálených hvězd a hvězdných mlhovin; pochopili, proč je obloha modrá a že hvězda, kterou vidíme na obloze za soumraku první je vlastně největší planeta naší Sluneční soustavy – Jupiter; z blízka jsme prozkoumali složení prstenců Saturnu i tvar a polohu naší galaxie Mléčné dráhy a v ní Sluneční soustavy, ale i největší záhadu vesmíru černou díru. Nakonec i navzdory špatnému počasí jsme částečně prozkoumali i vnější exponáty hvězdárny a zjistili svoji hmotnost při pobytu na různých vesmírných objektech.

Všem budoucím deváťákům přejeme stejné skvělé zážitky.

SMK