Výlet 6.A do Prahy, aneb dopis od dětí vždycky potěší...

Praha, 2. června 2023

Milá maminko,

píši ti z Prahy z autobusového nádraží. Mám čas, protože se náš autobus zpozdil více než o hodinu. V Praze jsme prožili nádherné dva dny. Ráno 1. června. jsme se sešli se spolužáky na autobusové zastávce, kde nás v šest hodin a třicet pět minut naložil autobus Student Agency. Cesta do Prahy nám trvala asi tři hodiny. Když jsme dorazili, přesunuli jsme se nejprve metrem, kde měli někteří premiéru, potom autobusem do pražské ZOO. Zde nás provedla paní průvodkyně Diana, která nám vysvětlila, co znamená etologie a dozvěděli jsme se nnoho zajímavostí ze světa zvířat. Po programu jsme se vydali hledat exotická zvířata. Na vlastní oči jsme v jednom pavilonu spatřili tučňáky, zaujala nás i koupel slonů spojená s jejich krmením, ale byli tam i další zajímaví tvorové, třeba lední medvěd nebo tygr a rozkošná panda červená. Po návštěvě ZOO jsme se vydali k hostelu Sokol na Kampu, kde jsme měli zajištěno ubytování. Cestou jsme si prohlédli staré památky naplňující Prahu krásou, například Karlův most a vedle něj sochu Bruncvíka patřícího ještě k Juditinu mostu. Na ubytování jsme se poté slušně ustrojili a vyrazili do Národního divadla, které jsme obdivovali od základních kamenů přes nádhernou nástěnou výzdobu až po sochy a trigy na horní terase zlaté kapličky. Seděli jsme v první galerii velmi vysoko nad jevištěm a zhlédli jsme Svatební košili, Vodníka, Zlatý kolovrat a další balady z Erbenovy Kytice, které na nás silně zapůsobily a obdařily nás spoustou ponaučení. Povečeřeli jsme v KFC a Bageterii. Poté jsme prošli magickou noční Prahu a podívali se na Staroměstský orloj. Do postele jsme se unaveně svalili o půlnoci.

Nazítří 2. června jsme čiperně a natěšeně vstali, posnídali a vyrazili na Pražský hrad, kde jsme si vyzkoušeli akustickou vychytávku architekta Plečnika. Také jsme nahlédli do Chrámu svatého Víta, obdivovali Vladislavský sál i Zlatou uličku . A nakonec jsme si v Národním technickém muzeu prohlédli různé vynálezy. Asi nejvíce mě zaujal knihtisk, ale líbilo se mi i auto Mercedes Benz W154 závodníka Rudolfa Caraccioly 1938/1939, o kterém nám řekli zajímavost, že má hodnotu padesát miliónů eur a že je to jeden ze tří existujících kusů na světě. Ještě před těmito exponáty nás průvodci provedli doly a pověděli nám mnoho zajímavostí o hornictví. Zkusili jsme si i splést provaz. Móc jsem si to užil a věřím, že i spolužáci.

Až budu zase ve škole, poděkuji naší paní učitelce Petře Svobodové za to, že nám tento překrásný výlet naplánovala, a poprosím ji, aby poděkování vyřídila i její dceři Lucce Svobodové, která nás rovněž doprovázela. Už se na tebe těším, mami!

Tvůj Martin

Ahoj mami,

protože jsi na školení, musím se s Tebou podělit o zážitky z výletu v Praze. Když jsme tam přijeli, paní učitelka nám oznámila, že pojedeme metrem a autobusem do pražské Zoo, ta byla skvělá. Viděli jsme tam různé typy zvířat, ale nejvíce se mi líbil tygr. K tomu jsme měli sympatickou paní Dianu, která nás provázela zoologickou zahradou a říkala nám zajímavé informace o zvířatech. Po návštěvě zoo jsme se šli ubytovat. Převlékli jsme se do elegantního oblečení a vydali jsme se do Národního divadla na Kytici. Představení se mi moc líbilo, překvapily  mne krásné kostýmy a tajemno. Po divadle jsme navštívili noční Prahu. Bylo to moc hezké a zábavné. Další den nás čekala prohlídka Pražského hradu. Hrad byl plný zajímavých památek, ale nejvíce se mi líbily královské klenoty. Potom jsme se vydali do Národního muzea. Tam jsme si mohli sáhnout na meteorit a mohli jsme si vyzkoušet být reportéry. Pak jsme šli na Václavské náměstí, kde jsme měli rozchod. Nakonec jsme se vydali na zastávku a zjistili jsme, že autobus nám jede až za jednu hodinu. Náhodou mi to zas tak nevadilo, protože jsem tam byla se svými spolužáky, se kterými ten čas utekl jako voda. Moc děkuji paní učitelce Petře Svobodové, že nás vzala do Prahy. Určitě bych si to moc ráda zopakovala třeba i s naší rodinou. Věřím, že byste byli nadšeni. Měj se na školení hezky  už se těším, až Ti vše doma povyprávím.

S pozdravem Tvá Vali

Ahoj mami,

S pozdravem Tvá Vali.                                                                                                                                                                          3. června 2023, ve Znojmě