Projektový den, aneb jak se dozvědět něco z naší historie prožitkem

Většina dospělých žijících v našem regionu má povědomí o tom, co byla železná opona a jak její přítomnost ovlivňovala za doby komunistického režimu životy zdejších obyvatel. Cílem projektové výuky s názvem Jak železná opona ovlivňovala životy lidí v době komunismu ve zdejším regionu bylo, aby se toto dozvěděli formou projektové výuky i někteří žáci z šestých a devátých tříd naší školy. Vyrazili společně s pamětníkem Zdeňkem Svobodou v pondělí 27. března 2023 do Čížova k Památníku železné opony, což je na našem území ČR největší dochovaná část této zátarasy. Zde na základě pozorování, informační tabule vztahující se k železné oponě, dialogem s pamětníkem a připravených informačních zdrojů, žáci pracovali ve skupinách na postupném vyplnění několika z pěti pracovních listů, které byly k této problematice vytvořeny. Děti byly rozděleny podle ročníku do skupin, kdy každá měla v rámci projektové výuky vytvořit jiný výstup. Natočit krátký klip, vytvořit tzv. memes, nebo vypracovat myšlenkovou mapu. Protože počasí bylo chladnější, než bychom si přáli, přesunuli jsme se zpět do školy dříve, než bylo původně v plánu. Zde pak žáci vypracovali zbývající pracovní listy s podporou pamětníka, odborné literatury a internetových zdrojů. Jednotlivé výstupy se všem skupinám náramně vydařily. Všichni zvládli vypracovat pět pracovních listů a vznikly kreativní memes, poutavá krátká videa i shrnující myšlenkové mapy. Jestliže se i vy chcete dozvědět něco o této části naší historie, prohlédněte si panely v prostorách před ředitelnou a zhlédněte fotografie z našeho společného dne. Všem účastníkům projektového dne děkuji za vstřícnost, nadšení, kreativitu i překonání nepřízně počasí. Věřím, že vás den strávený na tomto projektu obohatil o cenné zkušenosti a rozšířili jste si vědomosti o železné oponě a životě lidí v pohraničí na konci 20. století.

Fotografie z našeho společného dne

Eliška Svobodová