Dne 17.října 2022 jsme třída 8.A vyjeli na dvoudenní poznávací výlet do Prahy. Vyjížděli jsme brzy ráno a tak okolo desáté hodiny jsme dojeli na místo.
Po příjezdu jsme se hned metrem přemístili na naši první prohlídku. Byl to Památník Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra. Nejprve jsme si prohlédli jejich dům zvenku, následně jejich zahradu a nakonec jsme vstoupili do bytu, kde jsme se rázem přenesli v čase do doby národního obrození. Stylově nás paní kurátorka uvítala v přijímacím salóně a stručně nás seznámila s obyvateli, kteří postupně v tomto bytě žili a tvořili. Do pracovny Františka Palackého, kde žil už jako vdovec a kde je spousta zajímavostí, například v černé bedýnce uchováván jeho mozek, či pracovní stůl s mnoha přihrádkami, který si sám navrhl, aby mohl třídit informace, jsme vstupovali po menších skupinkách, protože je to opravdu úzká místnost. Zato v pracovně Františka Ladislava Riegra, prostorné místnosti, jsme absolvovali nejdelší část exkurze. Paní průvodkyně nám toho povyprávěla spoustu o minulosti a životě této úžasné rodiny. Zajímavé bylo např. to, že František Palacký se dorozuměl 16 různými jazyky a jeho dcera, Marie Riegrová založila první mateřské školky, aby ženy mohly pracovat.
Po prohlídce jsme se malebnými uličkami Prahy přesunuli na Kampu, do Hostelu Sokol, odložili si naše věci na pokoj a vydali jsme se obdivovat areál Strahovského kláštera, jemuž vévodí proslulá ceněná Strahovská knihovna. Zajímavostí pro nás bylo, že knihovna ve Filozofickém sále včetně polic z ořechového dřeva se nacházela původně v našem znojemském Louckém klášteře.
Odtud jsme podnikli procházku na podzimně zbarvený Petřín. Tam si někteří z nás zašli i do zrcadlového bludiště. Následně jsme se přemístili na Pražský hrad, kde jsme si prohlédli Chrám sv. Víta, Starý královský palác, kde jsme měli za úkol vyhledat okno, z něhož byla provedena Pražská defenestrace v roce 1618. Dále naši pozornost upoutal Vladislavský sál, Jiřský klášter a Zlatá ulička. Cestou jsme samozřejmě vnímali krásy naší stověžaté krásky a obdivovali spoustu zajímavých památek jako Loretu, Valdštejnský palác a jeho úchvatnou zahradu a další.
Po našem celodenním putování Prahou jsme se samozřejmě občerstvili a připravili se na návštěvu Národního divadla, představení Kráska a zvíře, což byl jeden z hlavních cílů našeho výletu. Cestou do divadla jsme se ještě stihli projít po Karlově mostě. Když jsme došli do divadla, vedly naše kroky do sklepení, k základním kamenům. Potom jsme obdivovali výmalby a sochařskou výzdobu hlavního foyer. Pak už jsme se šli usadit na naše místa. Když představení začalo, všichni utichli. Po první polovině představení jsme si byli prohlédnout střechu divadla. Zajímavé byly trigy, které se tyčily na kraji střechy. Potom, co jsme se porozhlédli na střeše a kochali se výhledy na noční Prahu, šli jsme se znovu posadit do hlediště a mohli jsme obdivovat nádherné múzy od Františka Ženíška, které zdobí strop. Představení bylo hezké a vlastně nás všechny překvapilo, jak bylo jiné, v porovnání se zfilmovanou pohádkou. Po divadle jsme se prošli noční Prahou. Prošli jsme si hlavně Staré Město. Museli jsme vidět Staroměstské náměstí s jeho dominantami, Týnským chrámem, Staroměstskou radnicí a světově proslulým Pražským orlojem. S nádechem noci byla krásná i budova Karolina, či Stavovské divadlo. Když jsme se v noci vrátili na pokoj, měli jsme v nohách přes 19 kilometrů. Druhý den jsme ještě navštívili Národní muzeum, kde nás nejvíce zaujala expozice 20. století. Magický byl i Vyšehrad s hřbitovem Slavín a bazilikou sv. Petra a Pavla.
Nakonec jsme dostali rozchod, aby si každý mohl prohlédnout, co chtěl. Exkurzi jsme ukončili stylově, u Prašné brány a Obecního domu. Stihli jsme toho navštívit opravdu hodně a myslíme si, že jsme si to všichni moc užili.
Petra Svobodová, Kristýna Pokorná a Bety Chárová
Celá fotogalerie ZDE!