Výsledky akcí

Jak jsme splouvali Vltavu

Naše třída 9.A vyrazila 7. června 2021 sjíždět Vltavu. Cestou jsme se zastavili v Jindřichově Hradci, kde jsme navštívili zdejší hrad - zámek. Obdivovali jsme kamennou kašnu s bohatě zdobenou kovanou mříží a v zahradě majestátní Rondel. Po krátké procházce po městě jsme zase nasedli do aut a jeli směrem na Lipno nad Vltavou. Po zhruba hodině jsme se dostali na Lipno, abychom vyšplhali nejprve do kopce a potom po Stezce korunami stromů až k nebesům. Cestou jsme se postupně dozvídali zajímavosti o stezce a něco z výstavby této stezky. Například to, že na stavbu bylo použito milion vrutů, nebo že výstavba stezky trvala pouze dva měsíce! Úplně na vrchu byl nádherný výhled na šumavskou krajinu, přehradu Lipno. Na cestu dolů k autům jsme měli půjčené koloběžky, s těmi jsme sjížděli po zajímavé lesní cestě. Pod kopcem jsme koloběžky vrátili a zpátky nasedli do aut.

Už jsme se těšili, až všechna tři auta dojedou do kempu Branná. Ubytovali jsme se v chatkách a domluvili si čas večeře. Po ní nám nechala paní učitelka volno. Kluci hráli fotbal, holky si pinkaly, povídaly, nebo četly. Celkově každý dělal, co ho baví. Pozdě večer , aby byla už tma, nás zavolala naše paní učitelka ke své chatce. Sdělila nám, že budeme hrát hru. Rozdělila nás do týmů a my se vydali hledat papírky s částmi textu. Účelem hry bylo najít všechny části textu Proroka větru od Stefana Biavaschiho, správně je poskládat a vzít si z toho ponaučení. Text se týkal rozpoznání Dobra a Zla. Konec byl vyhlášen po desáté hodině večerní, abychom stihli večerku. Pak už jsme vysprchovaní a čistí zalezli do postele, chvíli si povídali a těšili se na další den.

Ráno bylo pro některé docela těžké, protože ne všichni jsou zvyklí vstávat před sedmou. Snídani jsme si náležitě vychutnali a šli si připravit věci do lodí. Před osmou hodinou pro nás přijel minibus a my se vydali proti proudu řeky. Ještě před samotnou plavbou se šlo navštívit Vyšebrodský klášter nacházející se ve Vyšším Brodě. Jedná se o jediný fungující mužský cisterciácký klášter v Česku a jednu z nejvýznamnějších kulturních památek jižních Čech. Nás nejvíce zaujaly klášterní knihovny. Nejprve jsme ,,tajným vchodem“ vstoupili do Malého sálu knihovny, Filozofického sálu klášterní knihovny, tedy do světa zdobného rokoka. Zde uložené barokní tisky se týkají všech základních vědních oborů; hojně jsou zastoupeny spisy botanické, biologické, fyzikální, astronomické či matematické nebo jazykovědné. Psané jsou v latině, řečtině, němčině, francouzštině. V češtině jsou psány pouze Palackého Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě. Nástropní freska připomíná výjimečnou moudrost biblického krále Šalamouna. Pak na nás čekal větší, Teologický sál klášterní knihovny, kde je uložena významná sbírka Biblí a četné další, výhradně teologicky zaměřené spisy. Knihovní skříně jsou nádherné, zlacené 24karátovým zlatem. Nástropní malba znázorňující dvanáctiletého Ježíše v chrámu v Jeruzalémě a slavnostně laděná atmosféra na nás zapůsobily. Vyšebrodská knihovna, se svými mnoha iluminovanými rukopisy a vzácnými prvotisky, představuje nejlépe dochovaný klášterní knihovní fond České republiky! 

Po prohlídce jsme naskákali na rafty a vypluli vstříc novým dobrodružstvím po Vltavě. Po zdolání jezu U Bílého mlýna a Herbertova a po několika úsecích zajímavé cesty jsme se zastavili ve známé restauraci a kempu U Tří veverek. Zde jsme si dali něco k snědku a po menším obědu jsme znovu nasedli na rafty. V Rožmberku jsme lehce zvládli jez Dolní mlýn. Cestu jsme si užívali, chvílemi se opalovali, vorovali, ale i se chvatně oblékali před nenadálou průtrží mračen. Do kempu přijel první raft kluků, druhý namíchaný a o třetí místo by se dělila paní učitelka třídní, Petra Svobodová, s raftem holek. Všichni jsme se shodli, že jezy byly nejzábavnější. Když  všichni dorazili a postarali jsme se o rafty, vesty, pádla, barely i mokrá trička, šlo se na večeři. Po večeři jsme měli zase na chvíli volno. Někdo hrál ping pong, někdo si jen povídal. Kolem osmé se nachystal táborák. Nasekat třísky nebylo vůbec jednoduché, ale naši kluci to zvládli hravě. Posedali jsme si kolem ohně, kdo chtěl, tak si opekl buřtík, chleba, nebo marshmallowny. Hráli jsme Černé historky, povídali si o našich předchozích výletech, různých filmech a užívali pohody. Někteří šli spát dříve, ale většina vydržela až do prodloužené večerky, kdy už nás paní učitelka zahnala spát, ať neponocujeme.

Druhé ráno bylo příjemnější než to první, protože jsme si mohli trochu pospat. Po stejně vydatné snídani jako předešlé ráno jsme si uklidili všechny věci a připravili se na vodu. Dnes bylo v plánu sedm jezů, na což jsme se opravdu těšili. Jez Pečkovský mlýn ve Větřní, kde se tisknou Lidové noviny, jsme zvládli lehce. Jez u Papouščí skály mnoho členů posádek zmáčel. Na dlouhé cestě jsme si samozřejmě udělali přestávky, například v kempu U Vikinga, protože většina posádek byla totálně zmáčená z vodní bitvy, a v kempu Vltavan, kde jsme si koupili nanuky a něco k snědku. Po krátké přestávce jsme nastoupili zpět na rafty a uháněli dál Vltavou. Dojeli jsme do Českého Krumlova, který je z řeky velmi malebný. Sluníčko se nám sice schovalo, přesto jsme si všechny čtyři jezy užili a nikdo se tzv. ,,necvakl". Dopluli jsme do kempu U Trojice, kde jsme ukončili plavbu. Dostali jsme za úkol objevovat krásy Českého Krumlova a najít náměstí Svornosti s kašnou a morovým sloupem. Dospělí jeli pro auta a my se vydali hledat onu kašnu. Ani jsme se nenadáli a stáli jsme na náměstí. Vyfotili jsme se u morového sloupu, aby existoval nějaký důkaz, že jsme tam opravdu byli. Všichni měli hlad, a tak jsme se shodli, že půjdeme na kebab. Po jídle jsme se domluvili s paní učitelkou, kde počkáme. Bylo nám sděleno, abychom šli na parkoviště k pivovaru  Eggenberg. Pro nás to nebyl docela jednoduchý úkol, jelikož jsme se několikrát ztratili a začalo pršet. I přesto nás to nerozhodilo a my došli na správné místo, kde jsme počkali na auta a spokojeně jeli domů. Cestou téměř všechny vodáky z 9.A přemohl spánek. Mnohým se jistě zdálo o splouvání 40 km krásné řeky Vltavy, či zdolaných devíti jezech. Výlet se nám moc vydařil. 

                                                                                                                                                                                                                                  

  Michaela Málková a Petra Svobodová, IX.A

 

Adresa školy

Základní škola Prokopa Diviše a MŠ,
Znojmo – Přímětice 569
Ke Škole 569/15,
66904 Znojmo-Přímětice

IČ: 70940843
IZO: 600127826
datová schránka - xc8mrqi

 

Zřizovatel školy

Město Znojmo

www.znojmocity.cz

Pro zakázky malého rozsahu

využíváme nástroj JOSEPHINE.

© Copyright 2020 ZŠ Prokopa Diviše a MŠ, Znojmo - Přímětice 569. Všechna práva vyhrazena.

Vyhledávání