obrázek - hlavička

Školní družina
při ZŠ Prokopa Diviše a MŠ, Znojmo - Přímětice 569

Menu

>Informace

>Řád ŠD

>Organizace roku

>ŠVP

>Kroužky

>Akce

>Foto -2018/19

>Foto -2018

>Foto -2017

>Foto -2016

>Foto -2015

>Foto -2014

>Foto -2013

>Foto -2012

>Foto -2011

>Foto -2010

>Foto -2009

Okénko do ŠD

 

Akce ve školní družině

Květen 2019

Duben 2019

Březen 2019

Únor 2019

Leden 2019

Prosinec 2018

Listopad 2018

Říjen 2018Co se již událo

Letní putování".

Prázdniny se kvapem blíží. Sluníčko už krásně hřeje a láká nás ven. Užíváme si her na hřišti a putování na školách v přírodě a na výletech. A kdo si chce přírodu opravdu užít a vše vidět zblízka ten chodí pěšky. V České republice je mnoho míst, která stojí za to vidět. Česko je země s nejrozsáhlejší sítí turisticky značených cest pro pěší. Naučili jsme se, co znamená červená, modrá, zelená a žlutá barva na turistických značkách a tak můžeme vybrat tu správnou trasu. Při hrách na stopovanou jsme si vyzkoušeli využití pochodových značek a samozřejmě už víme jak se správně obléknout do přírody a co si vzít s sebou. A nemusíme chodit až tak daleko. I v okolí Znojma najdeme spoustu krásných míst, například Kraví horu, která se nachází jižně od centra města - tento travnatý kopec s vřesovištěm byl vyhlášen chráněným územím a je z něj nádherný výhled na Znojmo. Můžeme také zajít na zříceninu Nový Hrádek, zříceninu hradu Corštejn nebo navštívit zámek Vranov nad Dyjí. Z papíru jsme si vyrobili 3D model hradu a povídali si o jejich historii.
Letošní léto určitě nebudeme sedět doma.

<< zpět na přehled akcí

„Radost nejen na Apríla."

DUBEN,říkáme mu také APRÍL, hlavně proto, že si z nás tak trochu dělá legraci. V dubnu se za den i devět druhů počasí sejde, ale to nám dětem vůbec nevadí, když máme zataženo, v herně ŠD hrajeme stolní hry a nově vytvořené dopravní bingo, stavíme si z kostek silnici, domy, města, vesnice, letiště…. popř. hrajeme pohybové hry na chodbě. Duben je měsícem bezpečnosti, a tak si čteme a vyplňujeme pracovní listy na téma doprava, důležitá telefonní čísla, první pomoc. Správná výbava jízdního kola a cyklisty. Když nám neprší, tak jezdíme venku na koloběžkách a názorně si ukazujeme, kdy dát přednost a jak správně jezdit abychom stihli včas zareagovat. Dopravní značky si potom procvičujeme malováním křídou na chodník. V měsíci dubnu také oslavujeme Den Země- 22.4. kdy vyhledáváme v encyklopedii i na internetu ohrožené druhy rostlin a zvířat, recyklujeme-omalovánky . Kresba na chodník „Kytička pro Zemi“ Na téma 30.4 čarodějnice vedeme s dětmi řízený rozhovor dobro-zlo, čarodějnické zaříkávání, lektvary. Výroba pavouků z textilu a čarodějnic na všechny možné způsoby. Kresba uhlem, vodovkou, fixem, skládačka z papíru, z toaletní ruličky….

<< zpět na přehled akcí

"Vítači jara."

Jaro, jaro, už je tu. Sníh se mění na sněženky, slunce sype z peněženky, na zem tisíc zlatých dukátů. Začalo nám teplejší počasí a tak se snažíme využívat slunných dní ke hrám venku na hřišti. Hrajeme míčové hry a soutěže, chodíme na streetové hřiště před školu. A když je ještě zima!!??.......Tvoříme v družině v duchu jara. Kreslíme, vyrábíme sněženky, bledule, tulipány a připravujeme se na Velikonoce. Vyrobili jsme si zajíčky a malujeme vajíčka. Na svátky jara také stříháme a skládáme větrníky na velikonoční břízku ve Znojmě na Obrokové ulici.  Měsíc březen byl plný her, tvoření a důležitých úkolů. Mezi ně také patřila výroba náramků a chobotnic pro naše budoucí prvňáčky k zápisu, který se koná 6.dubna.

<< zpět na přehled akcí

„Sněhuláci."

Tak už máme měsíc ÚNOR.
Pranostika na tento měsíc,“Únor bílý, pole sílí“, moc nevyšla. Po sněhu ani památky a ta trocha hned zmizela. Ale i tak jsme si bílý únor v družinkách udělali. V knížkách jsme vyhledávali zimní krajinky. Nejhezčí byly od Josefa Lady a ty jsme se pokoušeli namalovat. A protože téma na měsíc únor máme sněhuláky, tak jsme je vyráběli a kreslili na všechny možné způsoby: z papíru, z ruliček od toaletního papíru, z novin, z vlny atd. Dokonce nás sněhuláci provázeli i v soutěžích. Nejlepší však byly hry v hledání míst pro naše sněhuláky na mapě světa. U těchto her jsme se hodně nasmáli.

<< zpět na přehled akcí

"Co můžeme dělat v zimě."

A je tu LEDEN, poslední měsíc prvního pololetí. V pranostikách na tento měsíc se píše: „Lednová zima i na peci je znát.“ Ale my tu pravou lednovou zimu za okny moc neviděli. A proto jsme si družiny vyzdobili zimními krajinkami plnými sněhu. Povídali si o zimních sportech a našich nejlepších sportovcích, kteří nás reprezentovali minulý rok na zimní olympiádě v jihokorejském PCHJONGČCHANGU. Na nástěnkách se proháněli tučňáci na sáňkách, kluci a holky na bruslích, lyžaři a lyžařky sjíždějící kopce.
Za okny byl mráz, ale sníh nám moc nepřál. A tak jsme si sněhovou nadílku tvořili v prostorách školy. Malovali jsme ledové obrázky, zasněžená města, tučňáky a zimní radovánky. Také jsme si hodně hráli, soutěžili. Stavěli jsme města ze stavebnic, pořádali turnaje v deskových a stolních hrách. Využívali jsme prostory školy k pohybovým soutěžím a míčovým hrám. Ke konci měsíce se přece jenom paní zima umoudřila     a zasypala nás velkou hromadou sněhu. To jsme rychle využili k zimním radovánkám na sněhu. Byla to velká legrace. Uvidíme, zda sníh vydrží i ten další měsíc ÚNOR, protože se píše: „Únor bílý, pole sílí.“

<< zpět na přehled akcí

„Co vše patří k Vánocům."

A je to tu. Námi nejvíce očekávaný čas. Vánoce-Ježíšek-dárky-prázdniny. Na začátku prosince nás ale čeká pro někoho příjemná pro někoho méňě příjemná návštěva Mikuláše,čerta a anděla. K adventu a vánočním svátkům se váže řada zvyků a tradic, o kterých si povídáme. Barborku máme ve váze, házíme střevícem, rozkrajujeme jablíčka, pouštíme plovoucí svíčky. Vyrábíme adventní kalendáře a odpočítáváme dny do Štědrého dne a těšíme se až zazvoníme našimi keramickými zvonky. Posloucháme a zpíváme vánoční koledy. Vánoční svícínky, které jsme vytvářeli ze sádry či betonu doma jistě potěší. Nezapomněli jsme ani na vánoční přáníčka a pohlednice. Děkujeme p. uč. Lengálové a dětem z EKO kroužku, kteří pro nás v družině uspořádali krásné předvánoční setkání s tvořením. .

<< zpět na přehled akcí

„Začíná Advent."

Doba čekání a příprav na Vánoce začíná na konci listopadu. My jsme však začali již počátkem měsíce výrobou ozdob na vánoční strom na našem školním dvoře a také již tradičně vytvářením ozdob na vánoční stromeček na ul. Obrokova pro město Znojmo.
Svátek Martina přinesl výtvarné práce v podobě bílých koní, následovala výroba kalendářů a adventních věnečků. Do předvánočního času patří i tradice Mikuláše s postavou čerta, ale na ty si počkáme do prosince.

<< zpět na přehled akcí

„Když na podzim zafouká."

Příroda kolem nás se na podzim mění, hlavně stromy. Na jejich poznávání a pozorování jsme se zaměřili v říjnu. Tvar a barva listů, podzimní plody ze zahrady, sadu či vinice byly inspirací pro naše tvoření. Také nás zaujala výroba větrníků nebo vlaštovek. Výtarně jsme znázornili i podzimní deštivé počasí.
Měsíc říjen jsme završili vyprávěním a četbou o strašidlech a strašidelnou výzdobou.
P. uč. Lengálová a děti z EKO kroužku si pro nás připravili tvoření k výročí 100. výročí založení Československa. Moc se nám toto setkání líbilo a děkujeme.

<< zpět na přehled akcí