obrázek - hlavička

Říjen 2017

Červen 2017

Co se již událo

„Hravé Velikonoce“ – tradice, zvyky, dekorace a ozdoby.

Letošní zima byla hodně dlouhá, všichni jsme se už těšili na jaro, ale venku stále padal sníh a mrzlo. Zkusili jsme si tedy jaro přivolat alespoň jarním a velikonočním tvořením.
Naše družinky se rozzářily pestrými květinami, zdobenými velikonočními vajíčky, taštičkami a krabičkami v podobě zajíčků, pestrobarevnými ptáčky a ptačími budkami z malovaných kartonových krabic.
Velikonoce patří mezi nejoblíbenější svátky ve velké části světa. Jsou to svátky jara, které oslavují probouzení přírody. Velikonoční zvyky a tradice se lišili od vesnice k vesnici a tak alespoň o některých jsme si povídali a naučili se velikonoční koledy.
Nezapomněli jsme ani na naše město Znojmo a břízku na ulici Obrokova jsme vyzdobili ptáčky a barevnými budkami.
Naše tvoření i břízku si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

„Zimní štěbetání“ – ptáci u krmítka, příroda v zimě.

I nás v ŠD zasáhla zima a udeřily mrazy. Všímáme si změn v počasí a přírodě. Rozhodli jsme se pomoci hlavně ptáčkům, kteří jsou ohroženi hladem a mrazem. Diskutujeme na toto téma, hledáme v encyklopediích a na internetu. Nejprve jsme si s dětmi řekli, kteří ptáci jsou stálí a kteří tažní. Proč a čím se ptáčci přikrmují. Rozhodli jsme se, že pro ptáčky připravíme krmítka a zavěsíme je kolem školy. Znalosti o ptáčcích děti rozvíjely také při čtených povídkách, vyplňování pracovních listů a křížovkách. Nesmělo chybět výtvarné tvoření s námětem ptáčků, kde jsme si vyrobili papírovou ptačí budku a pustili jsme se i do recyklačního ekologického tvoření ptačích budek z kartonů od džusů. Děti těmito aktivitami rozvíjí svůj pozitivní vztah k přírodě a ekologii.

„Kalendář očima dětí“ – roční období, měsíce v roce.

Čas je něco, co nelze zachytit a co si dokážeme obtížně představit. Pochopit a změřit čas se lidé snažili odedávna. Tak postupně sestavili kalendář.
Nás také zajímá jak plyne čas. Proč se střídají roční období, jak dělíme rok. Měsíc leden, kdy máme celý rok před sebou, jsme věnovali zkoumání, vyprávění a tvoření právě na toto téma. Vyráběli jsme obrázkové kalendáře, vytvářeli strom ve čtvero ročních obdobích, luštili hádanky a křížovky, hráli hry na odhadování času.

„Vánoční pozdrav“ – pohlednice, známky, vánoční dekorace.

Pokračuje Advent, čas krátkých zimních dnů a tmavých večerů. Pátého přišel Mikuláš a obdaroval nás štědrou nadílkou. Do vázy jsme si dali třešňovou větvičku a očekáváme, jestli naše "barborka" do Štědrého dne rozkvete. Aby nám tento čas rychleji ubíhal, zabývali jsme se tvorbou čertů a andělů,vánočních pohlednic, poštovních známek, papírových taštiček s motivem sobů, přáníček, jmenovek na dárky, vánočních zvonečků z papíru, kouliček na stromek z ořechových skořápek a dalších vánočních dekorací. Také jsme si vyrobily betlém, vánoční lampičky...
Prosinec je měsíc plný očekávání a nadějí a my jsme si připomněli tradice a zvyky staročeských Vánoc.

>> Náš vánoční stromeček pro město Znojmo na ul. Obroková byl vyhodnocen jako jeden z nejkrásnějších - nezapomeňte se na něj zajít podívat.

„V duchu českých tradic“ Advent – ozdoby na vánoční stromek.

Listopad, listopad, lísteček mi na dlaň spad. Tak to teď můžeme vidět za okny. A v měsíci listopadu nás čeká hodně práce. Duchové a čarodějnice létají ve školních družinkách. Pavouk s pavučinkou visí na síti, krásné dýně k svátku „Halloween“ krášlí naše nástěnky. V listopadu k nám přijíždí i Martin na bílém koni. Sice k nám Martin přijel, ale sníh nenadělil. I tak obrázky koní se móóc povedly.
Jako každý rok v listopadu připravujeme ozdoby na vánoční strom pro město Znojmo. A co jsme vyráběli? No přece vánoční andílky a taštičky. A jestli chcete vědět z jakého materiálu a jak vypadají, běžte se podívat v době adventu na náš stromeček. S teplým čajem, punčem pro rodiče si můžete celou vánoční výzdobu prohlédnout.

„V barvách podzimu“ – proměny přírody, přírodniny.

Máme tu nové období a s ním i změny počasí. Sychravo, déšť, poslední zbytky teplého počasí - to vše je podzim, který přišel i k nám do oddělení školních družin. Odstíny žluté, oranžové, červené a dalších podzimních barev se objevilo i na listech ze stromů, které jsme tupovali, malovali i kreslili. Podzimní skřítci z větviček stromů, z lístků a dalších přírodnin, nám zpříjemnili venkovní řádění na hřišti. A že se povedli. Na vycházkách jsme pozorovali, jak se lidé připravují na příchod chladných dnů. Sbírají a sklízejí poslední podzimní ovoce i zeleninu a připravují zahrádky a zahrady na příchod paní zimy. A co nás čeká příště ?

„Příroda“ – živočichové a rostliny.

A je to tady - poslední školní měsíc a začínají prázdniny a s nimi přichází i spousta času pro procházky přírodou.
V průběhu měsíce jsme vyhledávali v encyklopediích i na internetu nové znalosti o zvířatech a rostlinách u nás i ve světě.
Hledali jsme a poznávali kvetoucí rostliny a také různé živočichy v přírodě kolem nás.
Zahráli jsme si společně různé vědomostní a společenské hry o přírodě. Děti kreslily obrázky zvířat a květin. Na školách v přírodě děti stavěly domečky z přírodnin.
Seznamovali jsme se s důležitými pravidly, jak se k přírodě chovat i jak se v přírodě chovat.
V závěru měsíce jsme si s dětmi povídaly o jejich domácích mazlíčcích a některé ze svých domácích mazlíčků nám děti přinesly ukázat i do školy - králíčky, morče, křečky, rybičky - a poučili nás, jak se o ně umějí správně postarat. Se zvířátky nám bylo moc dobře.