V týdnu oslav 100.výročí vzniku ČSR se vydala 7.C na výstavu pláten z cyklu Slovanská epopej a plakátů Alfonse Muchy. Výstava nabízela 9 největších obrazů namalovaných na lodní plachty a mnoho dalšího z jeho pestré tvorby z období sesece. Žáky zaujala možnost využít audioprůvodce. Během prohlídky také vypracovali úkoly související s tématem. 

SLOVANSKA_7

 

Slovanskou epopej mohli návštěvníci poprvé zhlédnout při příležitosti 10.výročí vznku ČSR v roce 1928. Alfons Mucha si přál zachytit dějiny Slovanů. Výstava trvá do prosince a návštěvu doporučuje 23 z 23 žáků 7.C.

Z brněnského Výstaviště se trolejbusem přesunuli blíže ke Špilberku, kde se dozvěděli něco o temné minulosti hradu, vězni Babinském, katedrále na Petrově, a také proč v Brně zvoní v 11hodin. Velkým překvapením byla krásná zvonkohra na nádvoří v pravé poledne. Na náměstí Svobody a v přilehlém centru jsme všichni obdivovali krásná zákoutí a kousek od brněnského "orloje" si žáci zarecitovali verše Jana Skácela, zapsané u místní kašny. Téma básně Pramen je více než aktuální:

PRAMEN

Studánka vyschla.

Tam, kde chodili jsme pít
za horkých letních dnů,
teď ani krůpěj neuroní zem,
tajemná, vlhká.

Nadarmo stojí otlučený hrnek na kameni.
Jak dlouho potrvá,
jak dlouho trvat bude,
než na kraj suchý spadne hustý déšť?

Kdyby tak pršelo celou noc a celý den,
a potom ještě jednu noc,
pramínek, třebas prstu tenčí,
jistě by vytryskl.

Prý není vyschlých pramenů.
Věneček zeleně to rozpukané místo věnčí,
kam marně ptát se chodí
i laň, i člověk.

Vždyť v nitru země,
jako v každém z nás,
hladina stoupá,
hladina čisté spodní vody.